Strefa Rodzica

rainbow

Informacja dla rodziców i wyprawka

Przedszkole to miejsce radosnej zabawy, wspólnych posiłków, pląsów, nauki wierszyków i piosenek, słuchania mądrych bajek, które pani czyta ciepłym głosem, to miejsce przeprowadzania fascynujących eksperymentów, swobodnej zabawy w ogrodzie oraz wielu innych przyjemności. Ale jak przekonać naszego malucha, że nieznane mu dotychczas przedszkole jest przyjazne i można w nim miło spędzić czas mimo tęsknoty za rodzicami?

Oto kilka praktycznych rad, które pomogą dziecku rozpocząć przygodę z przedszkolem:

Czytanie dziecku książeczek, których bohaterowie chodzą do przedszkola i doświadczają sytuacji oraz uczuć podobnych do tych, które przeżywa nasze dziecko. Odwiedziny przedszkola, do którego będzie uczęszczało dziecko w celu oswojenia się z nowym miejscem (oglądanie sal, szatni, zabawek, zapoznanie się z nauczycielką).
Przedstawianie dziecku zalet przedszkola:
• ciekawe zabawki
• mili koledzy
• nauka piosenek, wierszyków
• spacery, wycieczki, zabawy w ogrodzie

• Rozwijanie u dziecka czynności samoobsługowych takich jak: ubieranie się, mycie, jedzenie, korzystanie z toalety.
• Przynoszenie w okresie adaptacji ulubionej książeczki, przytulanki, która da dziecku poczucie bezpieczeństwa.
• Podczas pożegnania rodzic powinien być opanowany i uśmiechnięty, aby nie wzbudzać w dziecku niepokoju.
• Należy znaleźć chwilę na spokojne, czułe pożegnanie, ale rozstanie nie powinno być zbytnio przedłużane.
• Dziecko powinno się odbierać o obiecanej godzinie lub porze dnia, np. po obiedzie.
• Jeśli dla mamy rozstanie z dzieckiem jest zbyt dużym przeżyciem, to najlepszym wyjściem jest zaangażowanie taty, któremu najczęściej łatwiej opanować emocje.
• Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, aby mogło się ono swobodnie wypowiedzieć, dając upust swoim pozytywnym jak i negatywnym uczuciom.
• Należy dziecko chwalić nawet za najmniejsze osiągnięcia, a do niepowodzeń nie przykładać zbyt dużej wagi.
• W początkowym okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, dobrze jest odbierać je wcześniej, gdyż maluchowi okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi.
• Należy starać się przyprowadzać dziecko do przedszkola regularnie; robienie przerw przedłuża okres jego adaptacji.
• Udana współpraca przedszkola z rodzicami dziecka zdecydowanie wpływa na zaaklimatyzowanie się dziecka w przedszkolu oraz na osiągnięcie sukcesu edukacyjnego i wychowawczego.

Wyprawka

Uprzejmie prosimy rodziców o podpisanie rzeczy przyniesionych do przedszkola:
• ubranka na zmianę,
• pantofelki
• pieluszki jednorazowe w przypadku jeśli dziecko jeszcze używa
• kocyk, poduszkę oraz ulubioną przytulankę dziecka, jeżeli dziecko jest przyzwyczajone do zasypiania z nią
• chusteczki „mokre”
• szczoteczkę, pastę oraz kubeczek